Veterináři bez hranic VSF-cz.eu

Veterináři bez hranic ČR, o.p.s.; Vétérinaires Sans Frontières Tchéquie

Prcháme spolu

Projekt PRCHÁME SPOLU je bezprostřední reakcí na válečný konflikt na Ukrajině.

Válka přináší utrpení nejen lidem, ale i zvířatům. Ačkoliv je spoustu lidí při snaze zachránit svůj holý život přinuceno zanechat svá zvířata jejich vlastnímu osudu, mnozí se vydávají na cestu i se svými čtyřnohými společníky. Státní veterinární správa zmírnila podmínky vstupuext do ČR pro psy, kočky a fretky, nicméně tato zvířata musí do 72 hodin po příjezdu navštívit veterinárního lékaře a v případě potřeby je nutné jim aplikovat mikročip a/nebo vakcínu proti vzteklině. Některá zvířata také budou vyžadovat veterinární péči kvůli svým již existujícím nebo nově se objevivším zdravotním komplikacím, v mnohých případech souvisejícím se stresem z dlouhého putování. Pro lidi prchající před válkou také může být velkým problémem zabezpečit svému psovi nebo kočce i kvalitní krmení nebo dostatečné chovatelské zázemí. Finanční náročnost péče o zvíře může mnohé majitele odrazovat od toho vzít svého čtyřnohého společníka s sebou, což přinese ještě více stresu oběma. Naše organizace proto nabízí finanční pomoc občanům Ukrajiny, kteří přichází do České republiky i se svými psy a kočkami a potřebují uhradit náklady na veterinární péči, krmení či základní chovatelské potřeby. I takto se dá totiž dostát mottu Veterinářů bez hranic, které zní Zdravá zvířata - zdraví lidé.

 

Majitelé zvířat přicházející do České republiky mohou najít všechny informace potřebné k životu se zvířetem v naší zemi na našem novém informačním webu www.spsom.czext.

 

03-01-22-10-55-55-dam_2451-(kopie)jpeg.jpeg

 

Aktuální podmínky vstupu psů, koček a fretek do ČR

Dne 16. 3. 2022 vydala Státní veterinární správa nařízení, kterým zakazuje vstup zvířat neznámého původu z Ukrajiny do České republiky. Stanoveny jsou však výjimky. Psi, kočky a fretky doprovázející své majitele na útěku před válkou mohou na naše území stále vstoupit, ale nesmí jich být více než 5. V případě vyššího počtu je nutné zažádat o výjimku. Po příjezdu do ČR musí zvířata nastoupit 10-denní karanténu, což v praxi znamená, že zvíře musí být pod permanentním dozorem a nesmí přijít do kontaktu s dalšími zvířaty. Do 72 hodin po příjezdu musí majitel se zvířetem navštívit veterinárního lékaře, který provede klinické vyšetření a pokud zvíře není označeno mikročipem, aplikuje ho. Další vyšetření je nutné absolvovat za 5 dní po první návštěvě. Pokud bude zvíře v pořádku, bude mu aplikována vakcína proti vzteklině. Majitel také musí vyplnit formulář s informacemi o zvířeti a odevzdat jej Krajské veterinární správě skrze veterinárního lékaře.

 

Podmínky k nahlédnutí a ke stažení zde. Zatím je dokument dostupný pouze v českém jazyce.

 

Komu je pomoc určena?

Všem občanům Ukrajiny, přišli na území České republiky se psem nebo kočkou po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině, ale ještě nejsou v České republice déle než 60 dní.

 

Jakou formou pomoc poskytujeme?

Uhradíme fakturu za veterinární ošetření, zákrok či léky vystavenou veterinárním lékařem až do výše 80% nákladů. Objednáme a zaplatíme krmení či chovatelské potřeby a necháme je doručit na adresu uvedenou žadatelem.

 

Podmínky pro poskytnutí pomoci platné od 9. 5. 2022 najdete zde:  (pdf) PrSp_pravidla_18_5_22 (69,67kB)

 

Důležité body:

 

 • hrazena je základní a nezbytná veterinární péče
 • financování je poskytnuto na základě faktury vystavené veterinárním lékařem na organizaci VSF CZ, tudíž peníze jsou zaslány přímo veterinárnímu pracovišti
 • financování musí být schváleno ze strany VSF CZ PŘEDEM, tudíž před vystavením faktury
 • je vyžadována spoluúčast ve výši nejméně 20%

 

 

Kde můžu požádat o tuto pomoc?

Pomoc poskytujeme po celém území ČR. V ideálním případě prosím vyplňte žádost (pdf) Zadost PrSp (185,21kB)

a zašlete nám ji spolu s kopií potvrzení o přiznání speciálního víza pro uprchlíky emailem na adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript Případně kontaktujte naši koordinátorku Mgr. Lucii Hanákovou na telefonním čísle +420 776 469 986

 

Jak se ke mně dostane krmení pro mého psa/kočku?

Krmení vybereme, uhradíme objednávku a necháme zásilku doručit na vámi zvolenou adresu. Budeme proto potřebovat kontaktní údaje (adresu, telefon) osoby, která balík bude přebírat.

 

Pomůžete mi najít veterinárního lékaře, který ošetří moje zvíře?

Ano, naše síť dobrovolníků vám může pomoci najít veterinárního lékaře, ke kterému můžete se svým zvířetem přijít na ošetření. V některých místech dokážeme zprostředkovat i přímou pomoc dobrovolníků z řad studentů veterinární medicíny a pomoci např. s překladem v komunikaci s veterinářem, domácí péčí apod.

 

Co když můj pes/kočka potřebuje speciální dietu?

Při žádosti o úhradu krmení nás prosím informujte o případných alergiích či známých onemocněních, abychom mohli vybrat správné krmení.

 

Je pomoc určena i pro zvířata, která přijdou do ČR z Ukrajiny bez majitele?

Naše pomoc směřuje primárně psům a kočkám, kteří přišli na naše území se svými majiteli. Veterináři bez hranic totiž celosvětově skrze pomoc zvířatům pomáhájí lidem. Stejně tak necílíme na útulky na území Ukrajiny. Touto činností se zabývají již Svoboda zvířat, Vegan FighterPes Web, nebo Společnost pro zvířataext

 

Existuje možnost bezplatného ošetření psa/kočky u veterináře?

Komora veterinárních lékařůext připravila seznam pracovišť nabízejících různé veterinární zákroky zdarma. K nalezení je zde.

 

Jak mohu pomoci?

Můžete nám pomoci pomáhat zasláním libovolné částky přes Darujme.cz

 

Jak mohu pomoci jako veterinární lékař?

Pokud se k vám do ordinace dostaví klient přicházející z Ukrajiny, který nemá finanční prostředky na veterinární péči, obraťte se na nás. Uhradíme i plnou částku, ale potřebujeme fakturu vystavenou na naši organizaci. Pro podrobnosti se prosím obraťte na naši koordinátorku Mgr. Lucii Hanákovou - tel: +420 776 469 986, email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Letáky ke stažení

(pdf) Leták CZ (1774,22kB) (pdf) Leták ENG (1772,53kB) (pdf) Leták UA (1801,75kB)

 

Kontaktní osoba:

Mgr. Lucie Hanáková, tel: +420 776 469 986 (CZ, ENG)

Mariia Sierykh +420 720 312 809 (UA, RUS)

email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Pomohli jsme:

 

Fenka japonského china Fania potřebovala operaci oka, kterou provedli na klinice AA-Vet v Praze.

03-30-22-07-18-35-fania_jap_chin_okoimage_67234817-(kopie)jpeg.jpeg

 

Fenka Terra přišla do Výukové veterinární ambulance na České zemědělské univerzitě v Praze, protože se zhoršil její zdravotní stav mezi první a druhou povinnou prohlídkou po příjezdu do Česka a majitelky neváhaly a správně ihned kontaktovaly veterináře.

03-30-22-07-20-12-terra_img20220329142803jpg.jpg

 

Pejskovi Archiemu se udělal na noze absces, který vyžadoval chirurgické řešení.

09-16-22-12-14-14-absces_2png.png

 

Kočka Elza bohužel zažila nepěkný střet s autem a odnesla to poraněním hlavy a dolní čelisti. Díky našemu projektu se jí dostalo náležité pomoci.

kocka_prejeta_1jpg.jpg

 • 20181115112946_59.png
 • patron VSF-cz
 • patron VSF-cz
 • 20100718110522_36.jpg
 • podpora vakcinace psu lidi bez domova
 • 20181115121524_61.png
 • 20181124114711_65.jpg
 • 20181124114742_66.jpg
 • 2018