Veterináři bez hranic VSF-cz.eu

Veterináři bez hranic ČR, o.p.s.; Vétérinaires Sans Frontières Tchéquie

Novinky

Sbírka vodítek a obojků pro Ugandu
Na přelomu října a listopadu 2022 chystají Veterináři bez hranic ČR ve spolupráci s mezinárodní neziskovou...
Více...
Nový terénní projekt v Čadu
Minulý týden se náš tým ve složení MVDr. Barbora Červená a MVDr. Šimon Holík vrátil z krátké mise v Čadu,...
Více...
Všechny články...
Novinky
středa, 28. září 2011

SVĚTOVÝ DEN BOJE PROTI VZTEKLINĚ V LIBERCI

„ZDRAVÁ ZVÍŘATA, ZDRAVÍ LIDÉ". Pod tímto heslem vyrazil v úterý 27. září do libereckého terénu dvoučlenný veterinární tým, složený ze spoluzakladatele Veterinářů bez hranic ČR, MVDr. Davida Nejedla, a MVDr. Karolíny Svobodové z veterinární kliniky Familyvet, aby prohlédli, odčervili a naočkovali proti vzteklině psy lidí, žijících často na okraji společnosti, bez domova a bez rodinného či jiného sociálního zázemí.

002jpg.JPG

 

Práce začala v devět hodin v nízkoprahovém centru Naděje ve Valdštejnské ulici, kam své psy přivedli hned tři klienti centra. Všichni tři psi byli zdraví, ve velmi dobré kondici a díky celodenní společnosti svých pánů také velmi milé a přátelské povahy.  Všichni tři byli naočkováni, obdrželi nové očkovací průkazy, tabletky na odčervení a jejich majitelé byli vyzpovídáni přítomnými zástupci z řad tištěných, rozhlasových i televizních médií.

 

013jpg.JPG

 

Z Valdštejnské ulice jsme se přesunuli do noclehárny Naděje v Kateřinkách, kde jsme vyšetřili a naočkovali postaršího křížence, smutnícího za paničkou, která byla dva dny před naší návštěvou převezena do nemocnice s vážným poraněním.

 

09-29-11-01-48-15-m051jpg.jpg

 

m042jpg.jpg

 

Další program pak už byl plně v rukou městské polici, jmenovitě pana Jaworskeho, který nad rámec rutiny práce strážníka v okrsku centra města velmi lidsky a účinně komunikuje s lidmi, kteří se dlouhodobě nebo i jen dočasně dostali do sociálních potíží. Spolu s ním a s vedoucím libereckého centra Naděje, panem Hanzlem, jsme navštívili několik ubytoven, městských sociálních bytů a prohlédli a naočkovali dalších asi třináct psů.

 

m055jpg.jpg

 

Viděli jsme nejrůznější směs kříženců, ale i čistokrevných plemen, a také vyslechli množství roztodivných osudů lidí, kteří se mnohdy bez svého vážného přičinění dostali až na dno lidské důstojnosti, z něhož jim často kromě odborníků ze sociálních center pomáhají i jejich zvířecí přátelé.

 

m061jpg.jpg

 

Vrcholem naší mise pak byla návštěva tábora bezdomovců v lese mezi Františkovem a letištěm v Růžodole, kam nás dovedl další okrskář městské policie, pan Miroslav Štípek, jinak specialista na řešení kritických situací, spojených se zalétnutými roji včel, vosími nebo sršními hnízdy v lidských obydlích.

 

m072jpg.jpg

 

V táboře bezdomovců byli naočkováni dva psi a došlo i na úsměvné okamžiky, kdy se bojovnější z obou psů rozhodl po naočkování svého „ponižovatele" kousnout do nohy, a zahnal tak očkujícího veterinárního lékaře na nedůstojný ústup - k pobavení všech přítomných.

 

m074jpg.jpg

 

m075jpg.jpg

 

Za celý den tedy bylo prohlédnuto jednadvacet psů, z nichž devatenáct bylo naočkováno, a jejich majitelům byly rozdány tablety na odčervení.

 

Poděkování patří především panu Mgr. Radku Hanzlovi, vedoucímu libereckého centra Naděje, za zprostředkování kontaktů s klienty centra, kteří vlastní chlupaté čtyřnohé přátele. Dále pak Městské policii Liberec, řízené panem Mgr. Ladislavem Krajčíkem, a především strážníkovi, panu Jiřímu Jaworskemu, za perfektní organizaci terénní části očkovací mise a za skvělou komunikaci s klienty. Poděkování také patří panu MVDr. Róbertu Herchlovi ze společnosti Dyntec Terezín za zajištění vakcín a panu MVDr. Karlovi Badalíkovi ze společnosti Noviko a. s. za jejich spolehlivou distribuci na všechna místa, kde jsme v letošním roce očkovali.

 
pátek, 23. září 2011

Tisková zpráva - Světový den boje proti vzteklině 2011

Tisková zpráva organizace Veterináři bez hranic ČR, o. p. s.

 

Veterináři bez hranic už podruhé připomenou World Rabies Day (Světový den boje proti vzteklině)

 

 

Už druhým rokem po sobě připomene i v Česku obecně prospěšná společnost Veterináři bez hranic ČR (dále jen VSF-cz) Světový den boje proti vzteklině (World Rabies Day), který připadne na 28. září a je držen v desítkách zemí světa. Ve třech českých městech - v Brně, Liberci a Ústí nad Labem - budou 27. a 28. září pracovníci VSF-cz a další dobrovolníci ve spolupráci s Armádou spásy Brno, Nadějí Liberec, společností Dyntec, místními samosprávami a městskou policií pod heslem Zdravá zvířata, zdraví lidé očkovat proti vzteklině psy, kteří patří lidem bez domova.

Hlavním projektem VSF-cz  je především pravidelná vakcinace psů a dalších domácích zvířat proti vzteklině v pasteveckých osadách v okolí jezera Turkana a pohoří Kulal na severu Keni. I v rámci české očkovací kampaně jde o to vytvořit okolo komunit lidí bezpečnou bariéru naočkovaných zvířat pro zamezení přenosu této nebezpečné nákazy. Ta se šíří z volně žijících populací zvířat, přes zvířata chovaná v lidské péči až na člověka.

Vzteklina neboli Lyssa patří od nepaměti mezi nejobávanější onemocnění člověka získaná od zvířat. Samotné jméno Lyssa přísluší v antické kultuře bohyni šílenství, dceři bohyně noci Nyx. Nákaza vzteklinou u zvířat i lidí končívá neodvratnou a bolestivou smrtí. Díky dramatickému průběhu a nevyhnutelnému fatálnímu konci se se zmínkami o vzteklině setkáváme již v mezopotámském zákoníku starém přes dva a půl tisíce let a tématu vztekliny se později nevyhnuli ani klasici antické literatury jako například Homér a Aristoteles (více najdete na www.vsf-cz.eu).

Vakcinace bude zahájena:

Liberec - 27. září, v 9,00 v Nízkoprahovém centru Naděje, Valdštejnská 259, Liberec

Brno - 28. září, v 9,00, v Nízkoprahovém denním centru pro lidi bez domova,

             Bratislavská 58, Brno

Ústí n. L. - 28. září, v 9,00, v městském útulku, Ústí nad Labem

 

Další informace o akci podají:                                                                                

Liberec - MVDr. David Nejedlo - 606 543 999

Brno - MVDr. Jana Juránková - 777 102 311

Ústí nad Labem - MVDr. Václav Poživil - 602 723 881

 

23. září 2011

 

084jpg.JPG

Příprava na očkování.

 

 
sobota, 03. září 2011

Světový den boje proti vzteklině 2011

09-03-11-01-12-40-czechbannerjpg.jpg

dyntec

Stejně jako v loňském roce,  letos "oslavíme" World Rabies Day charitativním očkováním psů, patřících lidem bez domova z ulic českých a moravských měst, proti vzteklině. Očkování proběhne v Brně, Liberci a Ústí nad Labem (27-28/9). Partnerem akce je DYNTEC s.r.o., Komora veterinárních lékařů ČR a místní nevládní organizace poskytující pomoc lidem bez domova.

 

09-03-11-12-53-53-czechwebjpg.jpg

Brno: 28/9, Katolická diecézní charita, koordinátor: MVDr. Jana Juránková, 777 102 311

Liberec: 27/9, Naděje, koordinátor: MVDr. David Nejedlo, 606 543 999

Praha: 28/9, koordinátor: MVDr. Jan Hlaváč, 724 333 889

Ústí nad Labem: 27/9, koordinátor: MVDr. Václav Poživil, 731 506 210

 

/dm/

 

...

 
čtvrtek, 03. března 2011

Raising public awareness of development issues and promoting development education in the European Union

Evropský projekt s názvem « Raising public awareness of development issues and promoting development education in the European Union » byl definitivně povrzen a odstartován  1/2  2011. Nositelem jsou organizace Agronomes et vétérinaires sans frontières France (AVSF), Veterinaires sans frontières Belgium a Veternari Senza Frontiere Italia (SIVTRO), projekt je kofinancován z prostředků Evropské komise. S  potěšením oznamujeme, že Veterináři bez hranic ČR, společně s VSF Norway na projektu paticipují jako připojení členové/associated members.

 

/dm/

 

...

 

 

 
středa, 29. září 2010

Světový den boje proti vzteklině v Brně

 _dsc6612-(1)jpg.jpg

I přes nepřízeň počasí, resp. přes to, že lilo jako z konve, se vakcinačnímu týmu podařilo v rámci 4. ročníku Světového dne boje proti vzteklině (http://www.worldrabiesday.org/) naočkovat desítku psů patřících lidem bez domova z brněnských ulic.

Akce začala za účasti kamer a novinářů v pobočce Armády spásy na Mlýnské ulici, vlastní vakcinaci obětavě provedli MVDr. Katka Albrechtová, MVDr. Jana Juránková a MVDr. Jan Bernardy, vlastní komunikaci s klienty předem zajistila paní Kateřina Bernardyová. Po krátké vstupní prohlídce všichni psi dostali kombinovanou vakcínu z Terezína od Dyntecu (děkujeme za podporu) a nezbytný  očkovací průkaz, městská policie bohužel nedodala slíbené čipy, takže čipování se nekonalo. V druhé části této spíš happeningové akce jsme se pod vedením jednoho z asistentů z řad bezdomovců vydali do provizorních obydlí v zahrádkách na kraji Brna, kde jsme naočkovali dalších několik psů.

O mediální pokrytí se vysláním svých týmů postarala ČT Brno a Lidové noviny. I přes svůj malý rozsah byla akce jakousi první vlaštovkou, její další pokračování napřesrok bude záviset především na získání prostředků a podpory ze strany samospráv a místních veterinářů v regionech. Již teď uvítáme případné náměty a názory  (dm/ foto Rui Miguel Sá).

_dsc6669-(1)jpg.jpg

_dsc6587-(1)jpg.jpg

 

09-29-10-09-19-57-_dsc6680-(1)jpg.jpg

 

_dsc6584-(1)jpg.jpg

 
sobota, 25. září 2010

28. září: World Rabies Day 2010.  Poprvé v ČR!

 

2010czechwebjpg.jpg 

 

4. ročník Světového dne boje proti vzteklině, který letos proběhne v desítkách zemí světa (http://www.worldrabiesday.org/), bude mít poprvé drobnou akci  i v České Republice. Kromě vakcinačního projektu v Keni se společně s Armádou Spásy pokusíme provést vakcinaci psů patřících lidem bez domova z brněnských ulic. Z hlediska lidského zdraví a prevence vztekliny se jedná o potenciálně rizikovou skupinu zvířat. Brněnští bezdomovci počítají s tím, že 28. září budou moci své psy v prostorách Armády spásy nechat naočkovat, vlastní vakcinaci zajistí MVDr. Katka Albrechtová, zocelená africkými vakcinačními kampaněmi. Všichni psi budou kromě očkování podrobeni vstupní prohlídce, očipováni a vybaveni očkovacím průkazem. Setká-li se akce s úspěchem, budeme nadále zvažovat možnost jejího rozšíření i do dalších regionů v příštích letech.

 

 
sobota, 25. září 2010

23. září : Čeští veterináři se vrátili z Keni, kde očkovali stovky zvířat proti vzteklině. Nyní se připravují na Světový den vztekliny

 

10jpg.jpg

Zvířata na místa očkování přivádí také děti. Právě ony jsou častými obětmi pokousání zvířaty.

Brno, 23. září - Čeští veterináři mají za sebou měsíc náročné práce v Keni. V odlehlých končinách africké země naočkovali během několika týdnů stovky psů, koček, oslů a velbloudů proti vzteklině. Projekt s názvem Mt. Kulal Rabies Control běží už od roku 2006 s cílem prevence smrtelných případů vztekliny u tamních domorodých obyvatel, a to právě prostřednictvím preventivní vakcinace psů a dalších zvířat. Odborným garantem celého projektu je Veterinární a farmaceutická univerzita Brno a od letošního roku je realizován a financován nedávno vzniklou nevládní organizací Veterináři bez hranic ČR/Vétérinaires sans frontières Tchèquie, o.p.s.

 

Čtyřčlenný tým veterinárních specialistů se z Keni vrátil zrovna v měsíci, kdy se v 50 zemích světa uskuteční happeningy a doprovodné akce v rámci Světového dne vztekliny, který připadá na 28. září 2010. Tato kampaň má za cíl globálně podpořit očkování zvířat proti vzteklině jako cestu prevence lidských úmrtí. Kromě práce českého týmu v Keni je letos symbolickým příspěvkem ke Světovému dni vztekliny očkování psů brněnských bezdomovců, kterou Veterináři bez hranic ČR organizují v úterý 28. září ve spolupráci s Magistrátem města Brna a brněnskými veterináři.

 

„Na území ČR nebyla vzteklina v posledních letech diagnostikována a území je tak považováno za vztekliny prosté. Je to výsledek především zákonem nařízené injekční vakcinace psů a dlouhodobě probíhající orální vakcinace lišek," říká Doc. MVDr. David Modrý PhD., koordinátor projektu. „Úspěchy vakcinace zvířat v Evropě stály v pozadí myšlenky vyzkoušet její proveditelnost v odlehlých pasteveckých komunitách v severní Keni. Tak vznikl projekt Mt. Kulal Rabies Control, pro který se, nyní už v rámci organizace Veterináři bez hranic, snažíme získávat finanční prostředky od soukromých dárců. V rámci akce Světový den vztekliny tak chápeme naší činnost jako drobný, ale rozhodně ne nevýznamný příspěvek ČR k celosvětové snaze o omezení lidských úmrtí v důsledku tohoto infekčního onemocnění," uzavírá David Modrý.

 

Vzteklina je virové infekční onemocnění postihující nervový systém zvířat a člověka. Nejčastější cestou infekce bývá pokousání vzteklým zvířetem, při němž je virus vylučován především ve slinách. Pokud není bezprostředně po pokousání zahájena léčba, onemocnění je vždy smrtelné. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti, které jsou obvykle v nejužším kontaktu se psy - podle statistik umírá ve světě díky vzteklině každých 10 minut jedno dítě.

Proto je také „keňský projekt" zaměřen hlavně na vakcinaci psů, kteří jsou hlavním rezervoárem infekce pro pastevce domorodých kmenů Samburu, Turkana, Rendille, Gabra  a Elmolo, kteří v oblasti žijí. Během srpna a září 2010 naočkoval český tým stovky zvířat v 9 osadách. Projekt probíhá v nedostupných oblastech, kam se díky finančním, bezpečnostním a logistickým problémům veterináři tamní veterinární správy takřka nevydávají.

Kromě vakcinace samotné je součástí projektu finanční pomoc obětem pokousání zvířaty, a to formou úhrady postexpoziční vakcinace, která při ceně 100 USD na pacienta je pro místní obyvatele zcela nedostupná. Tato část projektu probíhá ve spolupráci s projektem MEDELA Lejly Abbasové. Od roku 2006, kdy byl český tým v Keni poprvé, byl ve vakcinované oblasti zaznamenán pouze jediný smrtelný případ vztekliny.

 

Zážitky, zkušenosti a fotografie k projektu českého týmu veterinářů naleznete na oficiálních stránkách nevládní organizace Veterináři bez hranic ČR www.vsf-cz.eu.   

Veterináři bez hranic VSF-cz.eu

 Veterinární a farmaceutická univerzita Brno

Lucie Stejskalová, tisková mluvčí

tel: +420 541 562 010, mobil: +420 724 321 352,

e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript  

           www.vfu.cz

 

 1jpg.jpg

Častou obětí pokousání zvířaty jsou děti předškolního věku, na ty (a nejen na ně) je zaměřen program plné úhrady post-expoziční terapie (PET), na který přispívá český nadační fond Asante Kenya Lejly Abbasové

2jpg.jpg

Vakcinována jsou štěňata od věku 8 týdnů

3jpg.jpg

4jpg.jpg

Vakcinaci každého zvířete si veterináři zaznamenávají

5jpg.JPG

Český tým v akci - vakcinace psů domorodých obyvatel

6jpg.jpg

Také místní skot projde veterinární prohlídkou českého týmu

8jpg.jpg

Kromě psů, oslů a koček jsou vakcinováni i velbloudi

9jpg.JPG

Vakcinace

 

 
neděle, 12. září 2010

Pátek 3.9. TURKÁNŠTÍ PSI V LOIYANGALANI A OKOLÍ

Jméno Loiyangalani znamená v překladu „místo stromů" a skutečně v okolní pouštní krajině vyniká tato oáza hustými porosty akácií a v bezprostředním okolí pramenů také palem. Právě v palmovém háji s několika vlastními prameny se nachází náš trvalý tábor, z kterého v následujících čtyřech dnech vyrážíme za očkováním psů turkánských majitelů, jeden den věnujeme i psům v rybářských vesnicích nepočetného kmene Elmolo.

img_5181jpg.jpg

 

Psi z okolí jezera se od svých samburských „kolegů" z pohoří Kulal mírně liší. Turkanové jsou známí svým velmi úzkým vztahem ke psům, což se odráží nejen ve vyšším počtu psů, ale také v jejich lepší zvladatelnosti. Jejich majitelé tak mnohem častěji sami zvládnou při očkování psy fixovat, i dospělé psy navíc k očkování přivádí také děti.

img_4887jpg.jpg

 Negativem tohoto úzkého soužití je vyšší riziko přenosu infekcí, kraj kolem jezera Turkana je nechvalně známý nejvyšším výskytem echinokokózy člověka na světě, zdrojem infekce je právě pes.

Předkové kmene Turkana přišli k jezeru z oblasti Karamoja v Ugandě, původně jako pastevci skotu. V drsných suchých oblastech kolem jezera se z nich ovšem stali úspěšní rybáři a právě rybolov je dnes hlavním zdrojem příjmů obyvatel žijících kolem jezera. I tak však vlastnictví domácích zvířat (kozy, ovce, velbloudi, osli) přetrvává a část rodin obvykle migruje ve vnitrozemí daleko od jezerních břehů.  

img_5174jpg.jpg

 

Pro naši práci však v okolí jezera zůstává cílovým zvířetem pes a kočka.

img_4990jpg.jpg

 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další > Konec >>

Strana 7 z 9
  • 20181115112946_59.png
  • patron VSF-cz
  • patron VSF-cz
  • 20100718110522_36.jpg
  • podpora vakcinace psu lidi bez domova
  • 20181115121524_61.png
  • 20181124114711_65.jpg
  • 20181124114742_66.jpg
  • 2018